A pozitív pszichológia szemlélete szerint akkor leszünk boldogabbak, ha a bennünk lévő értékeket keressük ahelyett, hogy azt gondolnánk, valami nem stimmel velünk. Ha arra fókuszálunk, hogy mire vagyunk képesek, kiszélesedik a látómezőnk, így gyorsabban meglátjuk a problémáink megoldását. De hogyan hagyjuk abba az önostorozást, hogy meglássuk magunkban a jót?
A lelki egészségünk alapja, hogy szeressük önmagunkat. Ha nem jó a közérzetünk, elégedetlenek és fásultak vagyunk, kiabálunk a gyerekkel, veszekszünk a párunkkal, pedig legtöbbször nem is velük van bajunk.
A legtöbb másokkal való problémánk hátterében az áll, hogy nem vagyunk kibékülve önmagunkkal. Mit tehetünk azért, hogy békében legyünk önmagunkat és így javuljanak a kapcsolataink is?
Az énerősítés gyakorlata:
Fogjon egy tollat és egy papírt és válaszoljon az alábbi kérdésekre!
- Melyek a legelőnyösebb külső tulajdonságaim?
- Melyek a legnagyszerűbb belső tulajdonságaim?
- Melyik volt életem legsikeresebb időszaka?
- Mi az, ami a legjobban megy, amiben a legjobb vagyok?
- Mit tehetek azért, hogy még előnyösebb legyen a külsőm?
- Mely belső tulajdonságaimat lenne érdemes fejlesztenem?
Küldje tovább négy-öt közeli ismerősének, barátjának a kérdéssort e-mailen (az Ön válaszait semmiképp), és kérje meg őket, hogy őszintén válaszoljanak, milyennek látják Önt. Ezután vesse össze, milyennek látja magát Ön és milyennek mások. Mennyire egyezik a kép? Melyek azok az értékek, amiket mások látnak Önben, Ön viszont eddig nem vett észre önmagában, és milyen hasznos tippeket kapott, milyen területeken tudna tovább fejlődni?
(További inspirációk meríthetők: Vidovszky Gábor: Örömtréning, 1996)
Geszvein Erikatanácsadó szakpszichológus
relaxáció terapeutageszveinerika.hupszichologin.blog.hufacebook.com/geszveinerika.hu
pszichologustkeresek.hupsymagazin.blog.hufacebook.com/psymagazininstagram.com/psymagazin